Octava de Rugăciune pentru Unitatea Creștinilor 2020 la Brașov 

Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creștinilor 2020 este un moment deosebit pentru rugăciune, întâlnire și dialog. În a treia săptămână a lunii Ianuarie a fiecărui an, Bisericile Creştine din întreaga lume organizează seri de rugăciune pentru unitatea creştină. Tema Săptămânii de Rugăciune din anul 2020 este intitulată “Ne-au arătat o bunăvoinţă puţin obişnuită”.

 

Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, ora 18:00:
Locație: Biserica Romano-Catolică „Înălțarea Sfintei Cruci” (Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt 2A)

Duminică, 19 ianuarie 2020, ora 18:00:
Locație: Biserica Evanghelică Luterană Maghiară (Str. Iuliu Maniu 2)

Luni, 20 ianuarie 2020, ora 18:00:
Locație: Biserica Romano-Catolică „Sf. Petru și Pavel” (Str. Mureșenilor 19)

Marți, 21 ianuarie 2020, ora 18:00:
Locație: Biserica Reformată „Casa Speranței” (Str. Moldovei 2)

Miercuri, 22 ianuarie 2020, ora 18:00:
Locație: Biserica Unitariană (Str. Victor Babeș 1)

Joi, 23 ianuarie 2020, ora 18:00:
Locație: Biserica Evanghelică C.A. Blumăna (Str. Dr. Ioan Cantacuzino 2)

Vineri, 24 ianuarie 2020, ora 18:00:
Locație: Biserica Reformată (Șirul Mitropolit Andrei Șaguna 3)

Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, ora 18:00:
Locație: Biserica Greco-Catolică „Sf. Petru” (Str. Zizinului 24A)

 

Slujbele încep de la ora 18:00 în fiecare zi.

 


Sfințirea caselor – 2019-2020

 


27. DECEMBRIE–VINERI


1. Preot

 

Independenţei

Gloriei

Olteţ

Valea Jiului

Strungului

Forjei

Păcii

Ciocanului

Octavian Goga

2. Preot

 

General Mociulschi

Tablei

General Dumitrache

1Dec. 1918.

Bronzului

Aluminiului

Argintului

Ciurcu Alexadru

Socec

Silimon Josif

Manole Diamandi

Emanoil Bernfeld

3. Preot 

Orizontului

Vasile Goldiş

Nicolae Labiş

Brăteanu

George Bacovia

Ștefan Baciu

Ioan Popasu

Jebeleanu Eugen

Metalurgiştilor

Constructorilor

13. Decembrie – fără soț

Ioan Ursu

Pomorius Cristian

Dimitrie Cantemir

 


28. DECEMBRIE – Sâmbătă


1. Preot

 

Calea Feldioarei

Cioplea

Dihamului

Inului

Cânepii

Gh. Doja

Zlatna

Abrud

Dimitrie Anghel

Ion Heliade Rădulescu

Ghimbăşelului

Fuiorului

Lânii

Muşeţelului

Spicului 42. 44. 46. sz.

2. Preot

Agricultorilor

Lanurilor

Gospodarilor

Bobului

Lucernei

Trifoiului

Molnár János

Spicului 1 – 30 nr.

Egretei

Albatrosului

Lebedei

Graurului

Pelicanului

Cartier Avantgarden 3

3. Preot

Cosmeşti

Borzeşti

Abatorului

Ecaterina Teodoroiu

Grigore Ureche

Bârsa Repede

Dragoş Vodă

Matei Corvin

Ioan Huniade

Bogdan Vodă

Buzeşti

STUPINI

Baciu, Bârsei,  Cavalului,  Domniței,  Fagului Fântânii Fânului Luminișului Merilor Nicovalei Oițelor Nicolae Orghidan Plugarilor Popasului Triumfului

Fundătura Stupini


29. DECEMBRIE-DUMINICĂ


1. Preot

Traian Grozăvescu

Mihai Viteazul

Plevnei

Vidin

Războieni

Rahovei

Călugăreni

Spartacus

2. Preot

Codrul Cosminului

Alba

Cicoarei

Pandurilor

Vulcan

Posada

Vasile Cârlova

Tudor Vladimirescu

 

 


30. DECEMBRIE – LUNI


1. Preot

De Mijloc

Dealul de Jos

Nicopole

Şcolii

Morii

Vasile Lupu

2. Preot

 

Lungă cu soț

Câmpului

Ion Bogdan

Stadionului

Lungă fără soț

Memorandumului

3. Preot

 

Pictor Luchian

Mircea Cel Bătrân

Meseriaşilor

N. Teclu

Armoniei

Lotrului

Jancu Jianu

Emil Racoviţă

1 Mai

Țebea

Aurel Vlaicu

 


2. IANUARIE-JOI


1. Preot

 

B-dul Griviţei

2. Preot

 

M. Eminescu

Dealul Cetăţii

Alexadru Ioan Cuza

Aninoasa

Dr. Babeş

Dr. Toma Ionescu

Dr. Felix

Dr. Cantacuzino

Dr. Davilla

Avram Iancu

 

3. Preot

 

Bisericii Române

Bărnuţiu S.

Dr. Ion Raţiu

Enupărului

Rovinei

Dumbrava Roşie

Valea Albă

Mirăslau

Sitei

Dealul Morii


3. IANUARIE– VINERI


1. Preot

 

Ştefan O. Iosif

Şirul Livezi

Calea Poieni

Warthe

Stejerişului

Făgetului

Crişan

Cloşca

Horea

Şoimului

8. Martie

Carierii

Pictor I. Andreescu Bobâlna

Islaz

Fundătura Carierii

Ion Neculce

Cărămidăriei

Amurgului

Mică

 

 

2. Preot

 

Şirul Gh. Dima

C-tin Brâncoveanu

cpt. Ilie Birt

Băilor

Fântâna Roşie

P-ţa Unirii

Saftu Vasile p.

Valea Tei

Latina

Pajiştei

Fântâniţei

Ciocârliei

Junilor

Coastei

Curcanilor

Costiţei

Vrancei

Harghita

Clăbucet

Bisericii Sfântu Nicolae Constantin Lacea

Podragu

Arbore Luca Spătaru

Iezer

Petőfi Sándor

Trotuş

Dr. Băiulescu

3. Preot

 

Cibinului

Traian Demetrescu

Stâncii

Nisipului de Jos

Nisipului de Sus

Dealul Spirii

După Inişte

Alea Dealul Spirei

Colt. Putinarilor

Măcin

Gen. Traian Mosoiu

Zarand

Cetinii

Piatra Mare

Podul lui Grid

Pe Tocile

Egalității

Ispirescu Petre

Învăţătorului

Văriște

Podul Creţului

Ceahlău

Printre Grădini

 

 


4. IANUARIE – SÂMBĂTĂ


1.       Preot

B-dul Eroilor

Piaţa Teatrului

Pieţii

Lucian Blaga

B-Dul 15 Noiembrie 33.

B-dul 15 Noiembrie 52.

Castanilor fără soţ

Iuliu Maniu

Napoca

Grădinarilor

Agrişelor

Vlad Ţepeş

Colonel Buzoianu

Dr. Marinescu

Maior Cranţa

Lupeni

Colinei

N. Iorga

2.       Preot

Sf. Ioan

M. Sadoveanu

Republicii

Valentin Wagner

Michael Weiss

Piaţa Enescu

Diaconu Coressi

Piaţa Sfatului

St. Ludwig Roth

Hirscher

Johann Gött

Curtea J. Honterus

Hans Benkner

Paul Richter

Gheorghe Bariţiu

Mureşenilor

3.       Preot

Prundului

Poarta Scheii

George Coşbuc

Grigoraş Dinicu

Cerbului

Peneş Curcanul

Castelului

Postăvarului

 

 

 

 

 

 

 

 


5. IANUARIE – DUMINICĂ


1. Preot

 

 

Sânpetru

2. Preot

         

 

Hălchiu

Crizbav

Ferma


6. IANUARIE – LUNI


1.     Preot

Bod

2. Preot

Hăghig

 

 


7. IANUARIE – MARTI


1. Preot

N. Bălcescu

Politehnicii

Dobrogeanu Gherea

Cincinat Pavelescu

Ecaterina Varga

PictorPop

Neagoie Basarab

Negoiu

Matei Basarab

Olarilor

Traian Vuia

Karl Lehman

2.      Preot

Rotbav

Feldioara

3.      Preot

Sfințiri complementare